Horniny a minerály
Ramanova spektrometrie
Ramanova spektroskopie nevyžaduje téměř žádnou přípravu vzorku a je nedestruktivní. Ve Ramanových spektrech je obvykle dobře vidět vibrace atomů symetrických vazeb a vibrace vazeb s těžšími atomy - tím pádem je tato technika velice vhodná pro studium minerálů a jiných anorganických materiálů. V kombinaci s vizualizací představuje vynikající techniku také pro sledování drobných inkluzí, polymorfů aj.
Bruker nabízí kompletní sortiment přístrojů a celou řadu příslušenství a databází, pro studium minerálů, a to od ručních přístrojů pro měření in-situ až po nejvýkonnější vědecké mikroskopy.
FTIR spektrometrie
V IČ spektroskopii je pro anorganické materiály obzvláště zajímavá vzdálená infračervená oblast (FIR). Právě v této oblasti má Bruker unikátní instrumentaci, díky které je možné měřit v kompletním FIR-MIR regionu v jednom kroku (díky tzv. FM příslušenství). Díky tomu je možné měření najednou v celém FIR i MIR regionu, bez nutnosti manuální výměny komponent. Další možností je použití těch nejlepších komponent pro dané oblasti, kde BRUKER nabízí pohodlné měření s maximální citlivostí díky automatizované výměně komponent (zdrojů, děličů a detektorů). Bruker nabízí také FTIR mikroskop HYPERION, který je schopen měřit ve FIR regionu, pro případ potřeby měření menších inkluzí, nehomogenit, malých vzorků atd.
Ukázka využití FTIR a Ramanovy spektrometrie v geologii: