Identifikace neznámých látek
Přenosné a ruční přístroje pracující na bázi FTIR a Ramanovy spektrometrie jsou běžně využívány pro identifikaci neznámých látek.
FTIR spektrometrie
Infračervený spektrometr ALPHA s modulem pro zeslabenou úplnou reflexi (ATR) je ideálním nástrojem pro identifikaci neznámých látek, např. výbušnin a drog nebo podezřelých farmaceutických produktů. Identifikace příslušného vzorku se provádí na základě automatického vyhledávání naměřeného spektra v knihovnách spekter. Vyhledávání spekter lze provádět pomocí periodicky updatované knihovny TICTAC, která obsahuje pravidelně doplňovaná spektra nejnovějších farmaceutických výrobků a „legálních návykových látek“ a také s pomocí knihovny ATR-Complete, která obsahuje více než 26 000 spekter.
Ukázka vuyžití FTIR spektrometru ALPHA II pro identifikaci neznámých látek:
Ramanova spektrometrie
Pro stejné účely lze využít i ruční Ramanův spektrometr BRAVO, který se do terénu hodí zejména z toho důvodu, že dokáže oproti běžným Ramanovým spektrometrům změřit i vzorky vykazující fluorescenci a také díky jedinečné kvalitě spekter. I BRAVO disponuje širokými kompletními knihovnami čítajícími až přes 20 tisíc spekter.
Ukázka vuyžití FTIR spektrometru MOBILE-IR pro in-situ identifikaci neznámých látek: